نویسنده

  • 4 کاربر نظر خود را گفته اند
  • 0 نفر پسندیدن

مقایسه تکنیک‌های سئو (White Hat) کلاه خاکستری (Grey Hat) و کلاه سیاه (Black Hat)

بهینه‌سازی موتور جستجو، به عنوان یک صنعت بزرگتر در طول سال‌ها پیشرفت زیادی کرده. کاربران از تکنیک‌های مختلف سئو استفاده میکنن که به سئو کلاه سفید، سئو کلاه خاکستری و سئو کلاه سیاه دسته‌بندی میشن. بیا تا این تکنیک‌های SEO رو با هم بررسی کنیم.

سئوی کلاه سفید چیه؟

سئو کلاه سفید؛ به روش‌های SEO گفته میشه که با شرایط و قوانین موتورهای جستجوی کلیدی از جمله گوگل مطابقت داره. به طور کلی، سئو کلاه سفید به هر عملی اطلاق میشه که رتبه جستجوت رو در صفحه نتایج موتور جستجو (SERP) بهبود می‌بخشه و در عین حال یکپارچگی وب سایتت رو حفظ می‌کنه و در شرایط خدمات موتور جستجو قرار می‌گیره. مثلاً وب‌سایتی که برای موتورهای جستجو بهینه شده باشه، و با رعایت قوانین به رتبه‌بندی بالایی رسیده، از تکنیک‌هایSEO  کلاه سفید استفاده میکنه. از مثال‌های پیاده‌سازی SEO کلاه سفید میشه به ارائه‌ی محتوا و خدمات با کیفیت، استفاده از کلمات کلیدی توصیفی، ساده بودن نویگیشن سایت و بک‌لینک اشاره کرد.

سئوی کلاه سیاه چیه؟

سئو کلاه سیاه؛ به مجموعه‌ی اقدامات غیراخلاقی گفته میشه که برای افزایش رتبه‌ی یک صفحه یا وب سایت در صفحه‌ی نمایش نتایج موتورهای جستجو اجرا میشه. سئو کلاه سیاه از استراتژی‌ها، تکنیک‌ها و تاکتیک‌های تهاجمی سئو استفاده میکنه که فقط بر روی موتورهای جستجو تمرکز دارن و معمولاً از دستورالعمل های موتور جستجو پیروی نمیکنن. امروزه هر تجارتی باید در نتایج جستجو ظاهر بشه و برای این‌کار، رتبه‌بندی هر سازمان در لیست نتایج موتور جستجو خیلی با اهمیت شده.  SEOکلاه سیاه؛ به SEO غیراخلاقی معروفه چون بیشتر هکرهای کامپیوتری، سازندگان ویروس و افرادی که اقدامات غیراخلاقی با کامپیوتر انجام میدن از اون استفاده میکنن.

سئو کلاه خاکستری چیه؟

تکنیک‌های سئو کلاه خاکستری، از مجموعه‌ای از تکنیک‌ها و استراتژی‌هایی تشکیل شده که به طور کلی از دستورالعمل های گوگل پیروی نمیکنه اما میتونه قابل قبول تلقی بشه و حد وسط کلاه سفید و کلاه سیاه محسوب میشه. کلاه خاکستری، از نظر فنی قانونیه اما خطرناکه. روش‌های جستجوگر کلاه خاکستری، در موتور جستجوی اشتباه تعریف شده و یا موتور جستجو، فرض میکنه که اون نسنجیده انجام شده. این کار با ساز و کار موتورهای جستجو ناسازگاره. مثلاً داشتن تعداد مشخصی از کلمات کلیدی برای سئو خوبه، اما استفاده کردن از کلمات کلیدی زیاد، برای سئو اصلاً خوب نیست. سئو کلاه خاکستری؛ تعادل مناسب بین سئو کلاه سفید و سیاه رو در نظر میگیره.
بیا تا تفاوت سئو کلاه سفید و کلاه سیاه رو توضیح بدیم.

تکنیک‌های سئو کلاه سفید چیه؟

ایجاد یک وب‌سایت بدون سئو مفید نیست چون در ایجاد ترافیک، بهت کمکی نمیکنه. برای وب‌مسترها مهمه که وب‌سایتت رو به شکلی ایجاد کنن که ترافیک زیادی به دست بیاره. امروزه بازاریابی آنلاین به بزرگ‌ترین ابزار تبلیغات تبدیل شده چون به رتبه‌بندی وب‌سایتت کمک زیادی میکنه.
استفاده از تکنیک‌های کلاه سفید اخلاقیه و به ارتقاء کیفیت محتوا در وب‌سایتت کمک میکنه. برای متخصصان سئو مهمه که سایتت، از کلمات کلیدی مرتبط به همراه متاتگ‌هایی (meta tags) استفاده کنه که وب‌سایتت رو از بقیه متمایز کنه. ایجاد بک‌لینک (backlink) برای چنین سایت‌هایی میتونه به کاربران کمک کنه تا بتونن اطلاعات بیشتری در زمینه‌ی مرتبط پیدا کنن.

 

سئو کلاه سفید

 

بیا بعضی از عوامل موجود در تکنیک‌های SEO کلاه سفید رو بررسی کنیم:

۱. تصاویر:

استفاده از تصاویر مرتبط و برچسب‌دار که باعث جلب توجه کاربران شده و تصویری واضح و روشن از محصولات و خدمات ارائه بد‌ه.

۲. عنوان صفحه:

کارشناسان سئو باید از عناوین صفحه‌ی منحصر به فرد و مناسبی استفاده کنن.

۳. کیفیت محتوا:

یک محتوای باکیفیت باعث ایجاد علاقه‌مندی مخاطبین میشه؛ اونا محتوای تو رو مطالعه میکنن و به اشتراک میذارن. محتوایی که با کیفیته و برای منافع خوانندگان نوشته شده باشه. ایجاد محتوای با کیفیت، بهترین راه برای رتبه‌بندی سایت و وبلاگ تو در موتورهای جستجو محسوب میشه.

۴. کلمات کلیدی مرتبط:

توجه به کلمات کلیدی در هنگام نوشتن محتوا خیلی مهمه. کلمات کلیدی باید منحصر به فرد باشن و از بعضی از کلمات کلیدی اصلی و ثانویه (primary and secondary keyword) استفاده کنی.

۵. بارگیری سریع صفحه:

از دیدگاه سئو، سرعت سایت نماد رتبهبندی موتور جستجو محسوب میشه. واکنش‌گرا بودن، سرعت و ساده‌سازی سایت، مخاطبان رو راضی نگه میداره. سایت‌هایی که در پاسخگویی به درخواست‌های بازدیدکننده کُند هستن، معمولاً در SERP پایین‌تر قرار میگیرن.

۶. نویگیشن آسون در سایت::

انجام این‌کار رتبه‌ی سایتت رو در جستجو زیاد میکنه و به مخاطبان کمک میکنه بدون ترک سایت به اهدافشون برسن.

تکنیک‌های SEO کلاه سیاه چیه؟

تکنیک‌های کلاه سیاه؛ به اقدامات غیراخلاقی تبلیغاتی میگن که به منظور قرار دادن وب‌سایت در بالای نتایج جستجو انجام میگیره. تکنیک‌های SEO کلاه سیاه توسط بعضی از شرکت‌ها، برای رسیدن وب‌سایت در بالای نتایج جستجو، در کوتاه‌تر استفاده میشه. بعضی از مثال‌های تکنیک‌های SEO کلاه سیاه شامل استفاده بیش از حد کلمات کلیدی (too many keyword)، متن نامرئی (invisible text)، استفاده از صفحات درگاه (doorway pages) و اضافه کردن کلمات کلیدی غیر مرتبط به محتوای صفحه‌ست.

 

سئو کلاه سیاه


 

در این روش‌های منفی کلاه سیاه، به کمک کدها از محتوای پنهانی که با کلمات کلیدی پر شده، استفاده می‌کنن و کاربران نمی‌تونن به راحتی اونا رو ببینن. افرادی که تکنیک‌های SEO کلاه سیاه رو استفاده میکنن از درگاهی با صفحات دروازه (gateways pages) استفاده میکنن که به راحتی میتونن، موتورهای جستجویی و محتوا رو ریدایرکت کنن. تکنیک های سئو کلاه سیاه شامل استفاده از تکنیک‌های ‌لینک فارمینگه (link farming) که میتونه گاهی برای رتبه بندی وب‌سایت استفاده بشه. یکی از بخش‌های پر خطر این تکنیک، داشتن صفحاتی آزاد با لیستی از وب‌سایت‌هاییه که با ماهیت اونا بی‌ارتباطه. استفاده از این روش‌ها میتونه باعث بسته شدن وب‌سایت بشه.

تکنیک های SEO کلاه خاکستری چیه؟

این هم یکی از تکنیک‌های تبلیغات آنلاین محصولات، از طریق وب‌سایت‌هاست. درسته که تکنیک‌های SEO کلاه خاکستری ماهیتی قانونی دارن، اما کاملاً مناسب نیستن و عملکردی مثل روش‌هایSEO  سفید ندارن. در این تکنیک، فرآیندهای اصلی سئو اینه که دامنه‌هایی که قبلا منقضی شدن، گرد هم بیان تا محتوا و بک‌لینک‌هایی که برای وب‌سایتت استفاده میشه، بهشون اضافه شه.

 

سئو کلاه خاکستری

 

این شامل ترفند اصلی طراحی مجدد وب‌سایته که می‌تونه کاملاً رایگان از سمت گوگل انجام ‌بشه. با این‌کار، وب‌سایت به روز شده‌ نشون داده میشه؛ حتی اگه محتوای استفاده شده در اون وب‌سایت قدیمی باشه و برای فریب ربات‎های موتورهای جستجو، از کلمات کلیدی غیر مرتبط استفاده میشه. این موضوع به ما نشون میده که این کلمات کلیدی، با بعضی از تکنیک‌هایی مرتبطن که میتونن در گروه تکنیک‌های SEO کلاه خاکستری قرار داشته باشن.
این افراد از چرخش محتوا (spun contents)، که یکی از اصلی‌ترین تکنیک‌ها
ییه که در محتوای SEO کلاه خاکستریه استفاده می‌کنن. اونا فقط با تغییر کلمات کلیدی، محتوا رو از وب‌سایت‌های دیگه کپی میکنن و در وب‌سایتشون استفاده میکنن.

خطرات استفاده از SEO کلاه خاکستری و کلاه سیاه

SEO کلاه سیاه یا SEO کلاه خاکستری، شامل تکنیک‌هاییه که به نحو آگاهانه‌ای، از دستورالعمل‌های موتور جستجو برای رسیدن به رتبه‌بندی سریعتر و بهتر، سرپیچی میکنه. درسته که این روش‌ها ممکنه در کوتاه مدت موفقیت‌ آمیز باشن، اما موتورهای جستجو متوجه این تکنیک‌ها میشن و در آخر باعث کم شدن بازدید سایت میشن. خطرات استفاده از تکنیک‌های سئو کلاه سیاه و سئو کلاه خاکستری برای شرکت‌هایی که به سادگی نمی‌تونن روی اعتبار سایتشون قمار کنن، خیلی زیاده. حتی برای تجارت‌هایی که توانایی پذیرش این ریسک رو دارن، الگوریتم‌های گوگل روز به روز پیچیده‌تر میشه. یعنی استفاده از تاکتیک‌های خاکستری و سیاه در موتورهای جستجو سخت‌تر میشه. بیا نگاهی به بعضی از خطراتی که وجود داره بندازیم.

۱. سئو منفی (Negative SEO):

فعالیتی غیرقانونیه که هدفش تخریب سایت رقیبه. خرید لینک‌های بد از طرف اونا، حذف و مخفی کردن محتوای سایت‌ یا حتی هک کردن سایت، بعضی از تکنیک‌هاییه که نباید اونا رو انجام داد.

۲. لینک‌های پولی (Paid Links):

خرید لینک‌ها به عنوان میانبری برای بهبود رتبه‌بندی و بازدید به کار میره اما نباید این کار رو انجام داد. لینک‌های پولی، برای دست‌کاری رتبه‌بندی موتورهای جستجو استفاده میشن و استراتژی اخلاقی برای SEO  نیست.

۳. پنهان‌سازی (Cloaking):

Cloaking روشیه که نوعی محتوا یا URL رو به عنکبوت گوگل (google spider) و محتوا یا URL دیگه‌ای رو به کاربر نشون میده، که استراتژی پر خطری محسوب میشه. موتورهای جستجو به شدت سایت‌هایی رو که از  cloakingاستفاده میکنن رو مجازات میکنه یا در لیست سیاه قرار میده. موتورهای جستجو به راحتی cloaking رو کشف میکنن و مجازات سنگینی داره و ارزش ریسک نداره.

۴. پر کردن متن با کلمات کلیدی (Keyword stuffing):

Keyword stuffing شامل استفاده‌ی بیش از حد از کلمات کلیدی یکسان در یک صفحه‌ست تا بیشترین میزان بازدید و ترافیک رو به دست بیاره. محتوای پر شده با کلمات کلیدی، طبیعی به نظر نمیرسه و به همین دلیل کاربر پسند نیست.

تکنیک‌های که گفتیم برای اجرا خیلی خطرناکن چون دیر یا زود شناسایی میشن. یک وب‌سایت میتونه ممنوع بشه یا حتی با مجازات سنگینی رو به رو بشه. ممنوع شدن؛ به ندرت اتفاق میفته چون به معنی حذف نهایی یک وب‌سایت خاص از SERP محسوب میشه. جریمه شدن اصولاً رایجه و باعث کم شدن رتبه‌ی صفحات وب‌سایت میشه. اگه میخوای فعالیتی بلند مدتی داشته باشی، باید از این تاکتیک‌ها و روش‌ها استفاده نکنی.

طول عمر روش‌های کلاه سفید، کلاه سیاه و کلاه خاکستری

وقتی نوبت به سئو میرسه، صرف نظر از نوع یا طرحی که در وب‌سایت وجود داره، اینه که بتونی در موتورهای جستجو موفق باشی و رتبه‌ی بالای که داری رو حفظ کنی.

سئو کلاه سفید:

بدون هیچ حرفیSEO  کلاه سفید به عنوان بهترین تکنیک برای بهبود رتبه بندی وب‌سایت در‌SERP ها محسوب میشه. کیفیت؛ عامل اصلی در استراتژی SEO کلاه سفیده. از نوع محتوایی که منتشر میکنی گرفته تا تجربه‌ی کلی کاربر، باید کیفیت بالایی داشته باشه. به طور خلاصهSEO  کلاه سفید بهترین راه برای بالا بردن رتبه‌بندی موتورهای جستجو محسوب میشه، چون میانگین محتوای با کیفیتی داره و هدفش رضایت کاربر در همه‌ی سطوحه.

سئو کلاه سیاه:

SEO کلاه سیاه با یک تفکر اشتباه شروع میشه، چون ایده اصلی اینه که از قوانین تعیین شده‌ی موتورهای جستجو پیروی نکنی. SEO کلاه سیاه از نظر میزان بازدید و کسب ترافیک در کوتاه مدت، موثره اما در طولانی مدت، احتمال مجازات شدید یا ممنوع سایت رو از موتور جستجو داره. کلاه سیاه، توسط تعدادی از وب‌مسترهایی انجام میشه که فقط به سود سریع فکر میکنن و نه سود طولانی مدت. بعضی از کارهایی که در سئو کلاه سیاه انجام میدن، میشه به آسیب‌زدن محتوای سایت‌های دیگه و استفاده از اون در وب‌سایت شخص مهاجم، ایجاد محتوای خودکار (automated content) یا ساخت محتوای خودکار بی‌کیفیت اشاره کرد. اگه میخوای یک تجارت واقعی و اخلاقی راه اندازی کنی، اصلاً نباید از این روش استفاده کنی.

سئو کلاه خاکستری:

ترکیبی از تکنیک‌های کلاه سفید و سیاهه. این کار، تاکتیکیه که ویژگی‌های هر دو گروه رو داره، اما با تغییراتی که در روش‌های موتورهای جستجو ایجاد میشه، این تکنیک‌ها هم باید تغییر کنن. سئو خاکستری، در حد وسط قرار داره و دقیقاً اخلاقی نیست اما کاملاً هم اشتباه نیست. این کار لزوماً عمل بدی نیست، اما هدفش بالا رفتن تو رتبه بندیه. سئو خاکستری مبهمه و چیزی نیست که بخوای با میل خودت به گوگل بگی که در جریانی این کاری. به طور کلی کار بدی نیست، اما کاریه که انجام میدی تا بتونی در به رتبه بندی بالا بیای.

حرف آخر: از SEO کلاه سفید استفاده کن

بعد از اینکه خطرات SEO کلاه سیاه و کلاه خاکستری رو فهمیدی، میتونی متوجه بشی که تکنیک‌های SEO  کلاه سفید بهترین و امن‌ترین گزینه برای کارِتن. سئو کلاه سفید، عملکرد مناسب سایت در  SERP رو تضمین میکنه. سئو کلاه سفید از تکنیک‌های ارگانیک استفاده میکنه و مطمئن میشه وقتی که کاربران سایت رو جستجو میکنن، سایت عملکرد خوبی داشته باشه. این کار شانس رتبه‌بندی وب‌سایت رو بهبود میده. مهم‌ترین نکته اینه که سئو کلاه سفید از دستورالعمل‌های Google پیروی میکنه که تجربه‌ی کاربر (user experience) خوب رو تضمین میکنه. اگه از تکنیک‌های SEO کلاه سفید استفاده کنی، رسیدن به نتیجه طول میکشه اما تأثیر طولانی داره و ارزش استفاده از اون رو داره. تکنیک‌هایی که درSEO  کلاه سفید استفاده میشه به رتبه بندی سایت از طریق کلمات کلیدی (keywords)، محتوا، تصاویر، اطلاعات متا (meta information) و فیلم کمک میکنه.

نظرات شما:

منتظر خوندن نظر ارزشمند تو هستیم.

آزمایشگاه ایده
خبرنامه
آموزش

من خلاق بیدار شو

آیا تاکنون از خود پرسیده اید که رمز موفقیت ... آیا تاکنون از خود پرسیده اید که رمز موفقیت بعضی از افراد در دنبال کردن و رسیدن به اهداف و آرزوهایشان چیست؟
دانلود