نویسنده

  • 0 کاربر نظر خود را گفته اند
  • 0 نفر پسندیدن

چطوری برنامه دیجیتال مارکتینگ رو در ۶ مرحله ایجاد کنیم؟ [الگوی بازاریابی]

اگه میخوای تجارتت در قرن ۲۱ ادامه داشته باشه، باید یک برنامه دیجیتال مارکتینگ داشته باشی! دیجیتال مارکتینگ یعنی استفاده از موثرترین استراتژی‌ها، برای رسیدن به لیدهایی که به تجارتت علاقمندن. اگه برنامه‌ی کاری برای بازاریابی دیجیتالی نداری، الان وقشته که یکی درست کنی!

در این مقاله شش مرحله‌ی ساختن برنامه‌ی دیجیتال مارکتینگ رو گفتیم.

بیا شروع کنیم!

۱) برندت رو پیدا کن

اولین قدم برای موفقیت با بازاریابی دیجیتال، تعریف برندته. مهمه که از همه زیر و بم کارِت اطلاع داشته باشی تا بتونی محصولات و خدماتت رو به مخاطبت ارائه کنی.

مشخص کن چرا تجارتت منحصر به فرده. تو چه امتیازی رو داری که رقبات اون رو ندارن؟ مهمه که بدونی چه چیزی باعث منحصر به فرد بودن تجارتت میشه تا بتونی، اون رو برای مخاطبانت بازاریابی کنی.

 

 

به غیر از کاربرد ارزش پیشنهادی، تو میخوای ماموریت و ارزش‌های برندت رو تعریف کنی. پس علت کارِت رو مشخص کن. انگیزه تجارتت چیه و چه ارزشی رو میخوای برای مشتری ایجاد کنی؟

خیلی از افراد براساس ارزش‌ها و هدفشون، شغل‌ها رو تعریف میکنن. مثلاً هدف اصلی شرکت کفش تامز (Toms) تهیه کفش برای مردم آفریقاست. هر دفعه که یک مشتری کفش میخره؛ تامز به یک شخص نیازمند در آفریقا یک جفت کفش هدیه میده.

 

این کار، USP قدرتمندی برای تامز محسوب میشه و به افراد انگیزه میده که از اونا خرید کنن، چون اونا میدونن که خریدن کفش از این شرکت، مزایای زیادی داره. سخاوت و ماموریت شرکت تامز برای انجام کارهای خوب، مردم رو به سمت برند جذب میکنه.

اگه میخوای در برنامه تجاری دیجیتال مارکتینگت موفق باشی، با تعریف از برند، کارِت رو شروع کن تا متوجه بشی که چه عاملی شرکتت رو منحصر به فرد میکنه.

۲) پرسونای (persona) خریدار

اگه ندونی که میخوای به کی دسترسی پیدا کنی، نمیتونی برنامه دیجیتال مارکتینگ خوبی درست کنی. مرحله بعدی نقشه بازاریابی دیجیتالت، باید ایجاد پرسونای خریدار برای تعریف کردن مخاطبت باشه.

پرسونای خریدار، صفت‌ و ویژگی‌های افراد خیالی رو نشون میده که میخوای اونا رو برای خرید محصول‌ یا خدماتت هدف قرار بدی. اونا مشتری ایده‌آل هستن و مخاطب‌هایی هستن که به احتمال زیاد از تجارتت خرید میکنن.

برای ساختن پرسونای خریدار، به اطلاعاتی مثل این موردها نیاز داری:

  • موقعیت‌مکانی
  • سن
  • درآمد
  • عنوان‌شغلی
  • سرگرمی‌ها و علایق
  • هدف‌ها

اینا اطلاعات مناسبی هستن که بهت کمک میکنن تا بتونی پرسونای خریدارت رو درست کنی.

پرسونای خریدار چطور به برنامه‌ی بازاریابی دیجیتال کمک میکنن؟

مشتری‌ها بهت کمک می‌کنن تا موقع اجرای کمپینت بدونی چه کسی رو هدف قرار بدی. در خیلی از موردها، تو بیشتر از یک پرسونا خریدار داری که مورد هدف قرار دادی.

ساختن پرسونا به تجارتت کمک میکنه تا بتونی بر اساس علاقه و نیازهاشون، مشتری‌های مختلف رو بشناسی. یک فروشگاه لباس رو در نظر بگیر که لباس‌های مردانه‌، زنانه و بچه‌گانه می‌فروشه. در این حالت، برای هر گروه آقا، خانم‌ و خانواده یک پرسونای منحصر به فرد وجود داره.

روش بازاریابی برای یک خانم مجرد با روشی که برای خانم متاهل که سه فرزند داره، متفاوته. پرسونای خریدار؛ بهت کمک میکنه تا این افراد مختلف رو بین مخاطبانت، به شکل جداگانه‌ای حفظ کنی تا بتونی بهترین و مرتبط‌ترین پیام بازاریابی رو به اونا ارائه بدی.

پرسونای خریدار بهت کمک میکنه تا برنامه دیجیتال مارکتینگ بهتری درست کنی چون میدونی که چطور مخاطبت رو بهتر مورد هدف قرار بدی.

۳) اهدافت رو مشخص کن

قبل از شروع کارت برای رسیدن به هدف‌های مشتری، اهداف بلند مدتت رو مشخص کن. مشخص کردن اهدافت مهمه، چون با اون متوجه میشی که کمپین بازاریابیت به طور موثری به رشد تجارتت کمک میکنه یا نه.

وقتی هدف‌های بلند مدتت رو تعیین میکنی، هدف‌های کوچیک و بزرگی رو در نظر می‌گیری. هدف‌های کوچیک، باید بهت کمک کنه تا بتونی به هدف‌های بزرگت برسی.

مثلاً هدف اصلیت، زیاد شدن ۴۰ درصدی نرخ تبدیله (conversion rate). شاید یکی از اهدف کوچیکت (برای رسیدن به هدف اصلیت) پیدا کردن ۱۰ مشترک ایمیلی جدید باشه. این هدف کوچیک‌تر بهت کمک میکنه تا در جهت تحقق هدف بزرگترت تلاش کنی.

تو باید هدف‌های بلند مدتی رو تعیین کنی که بتونی با اون، به خواسته‌های تجاریت برسی.

اندازه‌گیری اونا هم باید آسون باشه. هدفت نباید اینجوری نباشه که بگی "هدف اینه که مشترک‌های زیادی رو پیدا کنم" باید بگی "هدف اینه که در هر ۳ ماه ۵۰ مشترک ایمیل جدید داشته باشم." مشخص کردن هدف، میتونه برنامه‌ی تجاری دیجیتال مارکتینگت رو موفقیت‌آمیز کنه.

 

 

۴) روش‌های بازاریابی دیجیتال رو انتخاب کن

اگه میخوای بدونی که چطور باید برنامه دیجیتال مارکتینگ موثری درست کنی، باید از روش‌های خوبی تو کارِت استفاده کنی. تو می‌دونی که باید برای رسیدن به هدفت تلاش کنی، پس قدم بعدی اینه که بدونی کدوم کانال‌ها بهت کمک میکنه تا بتونی به هدفت برسی.

 

 

اینا فقط چند نمونه کانالن که می‌تونی برای جذب مخاطب ازشون استفاده کنی. وقتی که برنامه‌ی دیجیتال مارکتینگت رو بسازی، باید انتخاب کنی که از کدوم روش‌ها برای جلب توجه مخاطب استفاده میکنی.

۵) بودجه‌ات رو تعیین کن

بودجه تو، بخش مهمی تو کمپینته. قبل از شروع به کار، باید بدونی که چقدر میتونی در کمپین دیجیتال مارکتینگ هزینه کنی. با داشتن بودجه‌ی مشخص، میتونی پولت رو به شکل بهتری در قسمت‌های مورد نیازت استفاده کنی.

وقتی بودجه رو مشخص میکنی؛ اون رو بهتر تقسیم بندی میکنی و پولت رو به کانال‌های مختلفی اختصاص میدی. تو باید بین مقدار هزینه‌ای که میخوای در هر کانالی خرج کنی و هزینه‌ای که برای رسیدن به نتیجه‌‌ی کاریت داری، تعادل برقرار کنی.

مثلاً شاید با خودت فکر کنی که ۵۰۰ دلار برای اجرای یک کمپین PPC کافیه و شاید واست نتیجه داشته باشه اما نتیجه‌‌ای که با ۱۰۰۰ دلار در کمپین PPC میتونی بگیری، خیلی نتیجه بهتریه.

وقتی که بدونی که چقدر بودجه داری و چقدر برای هر کانال باید هزینه کنی، برنامه تجاری دیجیتال مارکتینگ بهتری رو ایجاد میکنی.

۶) نتیجه‌ها رو اندازه‌گیری کن

یک برنامه دیجیتال مارکتینگ موفق، همیشه باید یک استراتژی برای اندازه‌گیری نتیجه داشته باشه. اندازه‌گیری نتیجه‌ها برای مشخص شدن موفقیت در تجارتت خیلی مهمه. تو باید به طور مداوم نتیجه‌های کاریت رو ببینی تا مطمئن بشی که داری بهترین کمپین رو انجام میدی.

 

 

اگه نمیتونی به هدفت برسی، KPIها بهت کمک میکنن تا بتونی کمپین‌هات رو بازسازی کنی و نتیجه بهتری به دست بیاری. تو میتونی استراتژی‌هات رو تغییر بدی و بهترشون کنی تا بهت کمک کنن به مشتری‌ها بهتر دسترسی پیدا کنی.

نتیجه‌گیری

یک برنامه دیجیتال مارکتینگ برای خودت درست کن. ساختن این برنامه بهت کمک میکنه تا به سرعت بتونی به کسایی که میخوان از تجارتت استفاده کنن، برسی. استفاده از یک برنامه استراتژیک بهت کمک میکنه تا بتونی لیدهای جدیدی رو پیدا کنی و به درآمد برسی. اگه می‌خوای درباره‌ی تنظیم یک برنامه بازاریابی دیجیتال بیشتر بدونی، خدمات دیجیتال مارکتینگ ما رو بررسی کن و با ما در ارتباط باش تا ببینی چطور می‌تونیم در شروع کارِت بهت کمک کنیم.

نظرات شما:

منتظر خوندن نظر ارزشمند تو هستیم.

آزمایشگاه ایده
خبرنامه
آموزش

من خلاق بیدار شو

آیا تاکنون از خود پرسیده اید که رمز موفقیت ... آیا تاکنون از خود پرسیده اید که رمز موفقیت بعضی از افراد در دنبال کردن و رسیدن به اهداف و آرزوهایشان چیست؟
دانلود